
Rzecznik dla MŚP
30 kwietnia weszła w życie Konstytucja Biznesu, czyli pakiet pięciu ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Wraz z nią także, ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik będzie powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na 6-letnią kadencję na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki.
Zadaniem Rzecznika będzie stanie na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców.
Zgodnie z art. 10 ustawy Rzecznik będzie podejmował czynności na wniosek np. pracodawców, organizacji przedsiębiorców lub z urzędu. Rzecznik, po zapoznaniu się ze skierowanym do niego wnioskiem będzie mógł:
- podjąć czynności,
- wskazać wnioskodawcy przysługujące mu prawa i środki działania,
- przekazać sprawę według właściwości,
- odmówić podjęcia czynności, o czym, uzasadniając swoje stanowisko, zawiadamia wnioskodawcę.
Autorzy ustawy uważają, że będzie ona miała pozytywny wpływ na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Istotnym zadaniem Rzecznika MŚP będzie pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej co w przypadku mikro, małych i średnich firm może okazać się znaczącym ułatwieniem.
Źródło: mikroporady.pl